Portal_background_image

جاذبه هاي طبيعي و گردشگري

از جمله  مراکز تفریحی شهرستان می توان دشت خشکرود - دامنه کوه قلیچ - اینجه قاره -سید باوقار - چشمه لار- روستای ورده - روستای ویدر- روستای بند امیر - آبشار چاناقچی  - رود شور -  رود رازقان - رود شیرین چای - چشمه پیر حیدر - پیست اتومبیل رانی زرندیه  را نام برد

مامونیه مرکز زرندیه:

در تپه سرقلعه خشت های عظیم 40× 70 در زیر نور آفتاب دیده می شود که البته این خشتها را بصورت کامل در بناهای چاله محله می توان دید. خیابان امامزاده درمرکز بافت قدیمی مامونیه قرار دارد امامزاده سید منصور و حمام چال و مسجد چال از آثار تاریخی مامونیه در این منطقه واقع می باشد، امامزاده در دوره سلجوقیان شکل گرفته و در دوره های تاریخی صفویه و قاجاریه کامل شده است و حمام چال که به دلیل حفظ گرما در زیر زمین احداث گردیده و متعلق به دوران قاجار است و در ساخت آن از خشتهای سرقله استفاده شده شامل دو بخش زنانه و مردانه بوده که حمام زنانه در اویل دوران قاجار احداث گردیده و در اواسط قاجار حمام مردانه احداث گردیده حمام زنانه دارای سر در بوده در گذشته امامزاده نیز دارای سر در بوده که متاسفانه در دهه 60 تخریب گردید. مسجد چال که در شمال شرقی امامزاده قرار گرفته و متعلق به دوران سلجوقیان است و به دلیل احترام گذاردن به امامزاده فاقد گنبد و گلدسته است.

مسجد چال مامونیه حمام چال مامونیه

خانه های قدیمی و کاه گلی که فقط اندکی از آنها باقی مانده نشان دهنده معماری بومی این منطقه می باشد اکثر خانه ها دو ایوانی هستند در برخی از آنها بالاخانه هم دیده می شود در اکثر آنها طویله در بخشی از حیاط قرار داشته که نشان از بافت روستایی آن دارد ایوان های رفیع و بلند را در تمام بناها می توان مشاهده نمود که نشان از هنر معماران در ایوان سازی است تمام اتاقها دارای سقف طاق دار و طاقچه و رفع بوده و توسط پنجره های کوچک از جهت جنوب نور می گیرند و احداث زیر زمین و پیشانی بر آمده نشان از معماری کویری این منطقه دارد وجود حوض کاشی در وسط حیاط و درختان میوه در تمام حیاط های قدیمی مشاهده می شود.

نمای یک زیر زمین قدیمی در مامونیه

در جنوب منطقه مامونیه منطقه امیر آباد و زرند کهنه قرار گرفته و آثار عمارت محبعلی خان در عهد خاقان مغفور دیده می شود که البته در اثر تقسیم ارث به مرور زمان تنها بخشی فرسوده ای از آن عمارت باقی مانده و امامزاده پنج تن را شاید بتوان سالم ترین امامزاده زرندیه نامید و تپه تاریخی در بخش جنوبی شهر بقایای تمدن کهن می باشد بیشتر بناهای این منطقه دارای بالاخانه می باشد و ایوان سازی مانند منطقه مامونیه رفیع نیست و از نظر تزئینات دارای قابلیت های بهتری نسبت به دیگر محله ها هستند در بخشی از خیابان بقایای یخچال قدیمی دیده می شود که تنها بخشی از آن باقی مانده با خشتهای بزرگ به صورت عرق چین احداث گردیده است در این منطقه ساخت و ساز جدید به ندرت دیده می شود و بافت سنتی خود را نسبت به دیگر نقاط حفظ نموده است.

خانه قدیمی در محله زرند کهنه

در منطقه خورشید آباد که در شرق شهر واقع گردیده است، می توان چند ساختمانهای قدیمی را مشاهده نمود که اکثر این بناها دارای سر در می باشد که در دو طرف آن فضای نشستن قرار دارد و پوشش سقف آن طاقدار می باشد و در نزدیکی این محل یخچال مهدی آباد قرار دارد

یخچال مهدی آباد

منطقه آسیابک شمالی ترین نقطه شهر می باشد بناهای قدیمی این منطقه اغلب در یک طبقه احداث گردیده دارای سر در ورودی می باشند و با توجه به اینکه خاک این منطقه محکم است زیر زمین در اکثر بناها دیده نمی شود و ساختمانها بیشتر در ضلع شرق حیاط ها احداث گردیده اند .

زبان:

مردم منطقه مامونیه،  امیر آباد و زرند کهنه فارس زبان و آسیابک و خورشید آباد ترک زبان هستند.

ارتفاعات:

این شهرستان در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس واقع شده است.وارتفاعات معروفی بخصوص در قسمت غربی قرار گرفته اند که عبارتند از:

کوه اینجه قارا (هزار چشمه) بلندترین کوه استان مرکزی دربخش خرقان و روستای چلسبان و ازبیزان در دامنه شمالی کوه و روستای چمرم (چمران نوبران) در دامنه جنوبی قرار دارند و در بیشتر ماه های سال پوشیده از برف است.

کوه قلیچ با ارتفاع 3170 متر بلندترین کوه بخش مرکزی زرندیه است این کوه در غرب زاویه قرار دارد و تفریحگاه اهالی این شهر است . مزرعه ای با نام قلیچ در دامنه این کوه قرار دارد که گویا در گذشته آبادی بوده است.

کوه تکی داغ واقع در بخش مرکزی زرندیه و در شمال کوه قلیچ قرار دارد.

کوه اردونشین (اردوشون داغی) این کوه در بخش خرقان واقع است در کنار پیر حیدر

کوه بدر آوا یا پیر حیدر (بلوبند) در دامنه آن چشمه پیر حیدر و درختان شاه توت قرار دارد که تفریحگاه مردم است. گویا شخصی بنام پیر حیدر در زمان قاجار در همین مکان می زیسته و در همین محل نیز دفن شده است.

کوه خورجونلی

کوه لوک دینگه(بند امیر و بلوبند) در سمت غرب روستا بند امیر قرار دارد و نوک قله این کوه زیباست.

کوه آغ داغ (بند امیر) این کوه در شمال روستای بند امیر واقع است. بر روی این کوه فسیل های صدف به وفور یافت می شود که نشاه می دهد این مکان قبلا دریا بوده و مجددا چین خورده است.

کوه زنگار (بند امیر) در شمال شرق روستای بند امیر

کوه قالاچه(بند امیر) در سمت جنوب روستای بند امیر، نام این کوه را از قلعه معروف روی (برای دیده بانی روستا و مراقبت از گزند دزدان و یاغیان) آن گرفته اند.

کوه زر آب (بندامیر) کوه بلند که سرچشمه اصلی رود بند امیر است.

کوه شاهپسند (بند امیر) در مرز زرندیه و ساوه با ارتفاع 2750 متر علاوه بر چشم انداز اهمیت فرهنگی دارد

کوه بزکش (بندامیر) با قلعه معروف قارقالوخ بر روی آن

قربانعلی اولن داغ (بند امیر): نزدیک زراب

کوه قجیر(چهارحد): این کوه بلند در محدوده روستاهای ورگبار - چهارحد و داغکندی قراردارد

کوه آق قیه(چهارحد):این کوه در چهارحد زرندیه و مرز بویین زهرا (روستای اسماعیل آباد- خرقان غربی) قرار دارد، کوه دیگری بنام پیشیک قیه در اسماعیل آباد در جوار این کوه قرار دارد. چشمه آب شور آق قیه چهارحد معروف است. قیه کلمه ترکی به معنی جیغ است.

کوه گوی داغ ( رود شور): کوه بلند با رنگ سبز در ناحیه مرزی با استانهای قم و تهران روستاهای سلطان احمد لو و دربند و شیرین بلاغ در دامنه این کوه قرار دارند. در شمال این کوه رود شور - در شرق کوه شیرین بلاغ و سه رود (رود اوچ گوز) در غرب آن اتوبان قم و حوض سلطان و در سمت جنوب غرب آن سلطان احمدلو و باغات پسته قرار دارد.

این کوه در یک منطقه کویری و آرام قرار گرفته و پناه گاه مناسبی برای حیوانات وحشی است.

کوه قناق(زاویه): یک کوه تنها در مسیر جاده اختر آباد نزدیک زاویه و قشلاق نعمتی است، به روایت محلیها و افسانه های محلی این کوه به سمت غرب در حرکت است و از جای دیگر به این منطقه مهمان شده است.

کوه قوتور(شمال دهستان خشکرود و حکیم آباد): یک کوه ناهموار با ناهمواریهای برجسته این کوه در مسیر راه ابریشم و در غرب کوه قلیچ واقع است.

کوه چرخی سلطان (ورده)

کوه میل داغی ( کوه فرهنگی در جنوب زرندیه )

میل که در قدیم به آن چراغدان و چراغپایه نیز گفته می‌شده در لغت به معنای کانون یا محل نور و روشنایی و جای آتش است. در دوران پیش از اسلام مناره یا میل راهنما را جهت راحتی مسافران می‌ساختند. این هادیان قافله‌ها و راهنمایان کاروان‌ها را عموما" در کنار راه‌ها و جاده‌ها می‌ساختند و در تاج آنها آتشی روشن کرده تا گمگشتگان با دیدن نور آنها در شب‌های تاریک یا روزهای مه گرفته راه را از بی‌راه تشخیص دهند. مناره‌ها یا میل‌ها، از همان ابتدای ساخت‌شان بنایی مستقل بوده‌اند و ربطی به بنایی دیگر نداشته‌اند. از میل‌ها در دوران باستان برای پیام‌رسانی، پست و راهنمایی راه‌ها استفاده می‌شده؛ هر چند تزئین‌های عالی آ‌نها جای بحث دربارة کاربردشان را باز می‌گذارد. همچنین مناره یا میل، راهنما یا پیام‌رسانی است که با استفاده از پرتوهای نور، پیام‌های رمزی مثل تلگراف به مناطق دورتر فرستاده می‌شده.

 

کوه تیر (مرز ویدر و وسمق)

کوه کچیک داغ و بویوگ داغ (دو کوه رازقان)

بورکلی داغ (هبران)

 

ما را در معرفی ارتفاعات بزرگ این شهرستان یاری کنید

غارها:

غار بریه (روستای بریه خرقان): با سه دهنه ورودی که بزگترین ورودی ابعادش 1.5 در 1.5 متر مربع است. با دو مسیر که مسیر سمت چپ به طول 100 متر به جای اول بر می گردد و مسیر دوم به چاه 10 متری ختم می شود.

غار شاهپسند (بند امیر) بالاتر از پیغمبر اشمعیل

غار هولی دره (ویدر) در روستای ویدر

غار چرخی سلطان (ورده)

سدها:

سد رودخانه سه رود (بخش مرکزی):

رودخانه سه رود با پیوستن سه رود تشکیل شده است.سه رود آسیابک - حکیم آباد و زاویه  که تقریبا تمامی سال خشک و فقط مسیر سیلاب و آب باران و برف فصلی است. بر روی سه رود در حوالی روستای پیک یک بند یا سد خاکی برای استفاده از این آبها احداث شده است.

سد روستای بند امیر(بخش خرقان):

سدی واقع در جنوب شرق روستای بند امیر که بندی است برای جمع آوری آب چشمها و سیلابها جهت تامیین آب کشاورزی و قنات روستای بندامیر و ویدر با چشم انداز و مناظر زیبا

سد روستای ورامه(بخش خرقان):

بعد از روستای دوزج و نرسیده به روستای علیشار راه انحرافی این سد پر آب خاکی قرار دارد با جاذبه گردشگری این سد بالای روستای ورامه قرار دارد و بر روی رود شیرین چای بنا شده است.

سد روستای ورامه

سد لار(بخش خرقان):

منطقه لار یکی از هشت روستای میزبان ارامنه زرندیه در انتهای بخش خرقان در دامنه کوههای مرتفع با نهرهای آبهای دائمی با سد خاکی و تالاب و باغهای زیبا یکی از نقاط توریستی این شهرستان می باشد.

رودخانه ها:
بخشی از شهرستان زرندیه را کوه ها و مناطق کوهستانی پوشش داده و اکثر قریب به اتفاق این کوه ها با جاری ساختن  نزولات آسمان اعم از برف و باران، رودخانه هایی را تولید کرده اند. این رودخانه ها یکی از جاذبه های توریستی شهرستان زرندیه محسوب می شوند.

رودخانه سه رود (اوچ گوز):

واقع در شمال زرندیه از بهم پیوستن سه رود خشک آسیابک، حکیم آباد و زاویه در جنوب پرندک (روستای فیض آباد و محمود آباد)تشکیل می شود که به سمت شمال شرق و رود شور امتداد می یابد. آب این رود خانه فقط سیلاب آب باران و برف دشت بخش مرکزی زرندیه می باشد. طول این رود 98 کیلومتر است و 179 میلیون متر مکعب آورد آب دارد.

رود شور:

رود شور از استان زنجان سرچشمه گرفته و پس از عبور از استان قزوین و جنوب غرب استان تهران و شهرستان زرندیه به شهرستان ری می‌رسد. شاخه‌های مشهور این رود عبارتند از خر رود، ابهررود، کردان، سرود ( سه رود ) در شهرستان زرندیه. رود طولانی شور با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی، عرض شهرستان ری را طی می‌کند. این رود از شش کیلومتری جنوب حسن‌آباد فشاپویه عبور می‌کند و به شوره‌زار شرق دریاچه حوض سلطان قم می‌ریزد.

رود رازقان:

سرچشمه این رود کوهای مرتفع خرقان و اینجه قاره می باشد پس از عبور از عین آباد الویر و رازقان این رود با رود شیرین چای از سمت دوزج و علیشار ترکیب و با نام شورچای به دشت خشکرود می ریزد.

شیرین چای:

از سمت علیشار و دوزج و ورامه به سمت خشکرود روانه می شود وبه رود رازقان می پیوندد.

یخچال:

یخچال ها از جاذبه های شهرستان هستند. یخچال محیطی را گویند که کمترین میزان جذب گرما را دارد و دارای این قابلیت است که هرگاه برف و یخ را در آن انباشته کنند تا چند وقت یخ در آن وجود خواهد داشت. درگذشته از این یخچال ها برای استفاده از یخ و نگهداری از غذاهایشان استفاده می کردند و اکنون نیز خنکی هوای یک یخچال حتی در اوج تابستان و دیدن فن آوری مردم گذشته برای گردشگران جذاب محسوب می شود.

یخچال مهدی آباد

این یخچال در شهرستان زرندیه و در روستای متروکه مهدی آباد واقع در جنوب شهر مامونیه واقع است.

جنگلها:

جنگل مصنوعی درختچه های بیابانی  سه راه خشکرود:

متاسفانه بخشی از این جنگل زیبا که برای حفظ خاک و توفان شن و کولاک ایجاد شده در سالهای اخیر در جهت راه سازی گاز رسانی تخریب شده و چوب این جنگل جهت تهیه دغال تقریبا به طور کلی غارت شده است. این جنگل در حاشیه جنوب غرب مامونیه قرار دارد و گونه های مختلف جانوران وحشی در آن زندگی می کنند.

جنگل درختچه های بیابانی جاده بویین زهرا:

چوب این جنگل نیز توسط افراد ناشناس شبانه غارت شده و زیبایی آن کاسته شده

جنگل واقع در رود شور:

این جنگل پوشیده از درختچه های مقاوم به آب و شوری آب و نیز نیزار در حاشیه رود شور در شمال شهرستان در ناحیه مرزی استان البرز و تهران قرار دارد و گونه های مختلف حیوانات را پذیرا است

 


مطالب ویژه